Upitnik o interesu učenika osnovnih škola za obrazovanje na jeziku i pismu nacionalnih manjina po modelu C

Autor: knjiznica bukovac, 27. 9. 2018.

Poštovani  roditelji,

učenici svih škola u Gradu Zagrebu u školskoj godini 2018./2019. imaju  mogućnost  pohađanja nastave na određenom jeziku nacionalne manjine. Nastava se odvija u  osnovnim školama u Gradu Zagrebu navedenim u privitku i održava po modelu C redovnog odgojno-obrazovnog sustava Republike Hrvatske  (uključuje učenja  jezika i kulture dotične manjine). Ocjene se upisuju u pedagošku dokumentaciju. Nastava je namijenjena svim  zainteresiranim učenicima a ne samo učenicima  pripadnicima nacionalnih manjina. U nastavku pročitajte opširnije, a u privitku se nalazi dokument s upitnikom kojeg zainteresirani  trebaju popuniti.

Pravo za odgoj i obrazovanje na svom jeziku i pismu pripadnici nacionalnih manjina ostvaruju u skladu s Ustavom Republike Hrvatske, Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina te Zakonom o odgoju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina.

Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba ovim putem traži provođenje upoznavanja  učenika i roditelja s mogućnošću   pohađanje nastave na jeziku nacionalnih manjina po modelu C. Trenutno se u Zagrebu nastava provodi na 7 jezika u osnovnim i na 3 jezika u srednjim školama.

Osnovni cilj je pokretanje i proširenje nastave po modelu C u svim razredima osnovnih škola te upoznavanje i učenika i roditelja kako postoji i takva vrsta nastave. Nastava po navedenom modelu nije isključivo namijenjena pripadnicima nacionalnih manjina, mogu je pohađati i ostali učenici osnovnih škola.

Upoznavanje bi se provodilo u svim  školama  pri upisu i na početku  školske godine. Uz već pripremljeni  Upitnik, škola provodi upoznavanje učenika, a roditelji daju suglasnost svojim potpisom, odnosno potpisuju Upitnik.

Upitnike  tj. rezultate škola proslijeđuje uredu Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba mailom, koji  po primitku dostavlja dotičnim manjinskim institucijama (vijeća i predstavnici). Vijeće/predstavnik na temelju tih rezultata ima zadaću preuzeti svu daljnju organizaciju. Nastava bi se odvijala u školama u kojima se i do sada izvodi, a ukoliko bi se  pokazala potreba za održavanjem iste i na drugim područjima  Grada Zagreba, tada bi Vijeće ili Predstavnik uspostavili  suradnju s novom školskom ustanovom te osigurali nove nastavnike. Obavijest roditelja i učenika o mjestu i vremenu održavanja nastave, nastavnom planu i programu obavljali bi Vijeća i Predstavnici dotične nacionalne manjine uz potporu učitelja/izvođača programa.

Škola je obvezna učenicima koji pohađaju nastavu po modelu C upusivati ocjenu u pedagošku dokumentaciju.

Upitnik_osnovne_skole.doc (67.50 KB)

« Travanj 2024 »