Erasmus + projekt u online okruženju

Autor: Iva Magdić, 1. 7. 2020.

Kao i sve druge aktivnosti vezane za svakodnevni školski život,  tako je i naš Erasmus + projekt prebačen u virtualni svijet.

Zrakoplovne karte za naše učenike i učitelje za putovanje u Španjolsku već su bile kupljene, no kao i sve druge aktivnosti i ovo je prebačeno „na čekanje“. Naši učenici 6. i 7. razreda ostvarili su samo mobilnost u Rumunjsku i bili gosti svojim vršnjacima u Zagrebu. Tu su bila sklopljena mnoga prijateljstva i svi su nestrpljivo čekali nova putovanja i druženja.

U sveopćoj nevjerici svi smo se zapitali što će se dogoditi s projektom koji je ušao u svoju završnicu. Ispred nas bile su mobilnosti u Španjolsku  i završna mobilnost u Sloveniju, a u trenu je sve bilo otkazano i činilo se tako daleko.

Ipak, nakon prvotnog šoka počela se rađati ideja o ponovnom povezivanju učitelja i učenika te radu na projektu u ponešto promijenjenim okolnostima. Koordinatori partnerskih zemalja su razmišljali o mogućnostima koje nam nudi virtualno okruženje i osmislili nekoliko projektnih aktivnosti kojima bi nastavili rad na ishodima našeg projekta.

U sklopu tih aktivnosti održana su tri virtualna sastanka. Na prvom sastanku, održanom sredinom svibnja, kojem su prisustvovali samo učitelji dogovoren je hodogram aktivnosti i novi sastanak u koji bismo uključili i učenike. U nekoliko dana između ta dva sastanka pripremali smo s  učenicima uključenim u projekt  sudjelovanje na online konferenciji.

Ispočetka je bilo puno pitanja i nelagode budući da zadatak nije bio lak. Govoriti ispred 80-ak vršnjaka i učitelja nekima se činilo kao noćna mora, no s ponosom i zadovoljstvom smo zaključili da su zadatku pristupili zrelo i odgovorno. Učenici su uz pomoć učiteljica engleskog jezika radili na svom govoru i tako dobili priliku koristiti strani jezik svrsishodno i u stvarnoj situaciji. Istovremeno smo imali priliku poraditi na našim vještinama vezanim za medijsku pismenost što je i naša glavna tema projekta. Na kraju virtualnog sastanka učenici su međusobno izmjenjivali poruke podrške, ljubavi i prijateljstva koristeći aplikaciju Padlet.

Na trećem sastanku održanom 30. lipnja bili smo dio inovativnog dana naše partnerske škole Dobje iz Slovenije gdje smo kao gosti predavači na međunarodnoj konferenciji govorili o nastavi na daljinu u našoj školi te pripremi naših učenika za Erasmus konferenciju.

Time završavamo ovo neobično poglavlje projekta te nestrpljivo čekamo što slijedi i  nadamo  se da najesen projektne aktivnosti nastavljaju svojim uobičajenim tijekom.

Jasmina Klanac