Posjet petaša Arheološkom i Tehničkom muzeju

Autor: knjiznica bukovac, 17. 11. 2014.

7. 11. 2014 u 8:10 su učenici petih razreda krenuli na izvanučioničku nastavu u Tehnički i Arheološki muzej. U nastavku pročitajte njihove dojmove, a evo i fotografija.

Prvo smo bili u Tehničkom muzeju. Tamo smo prvo otišli na pokuse Nikole Tesle. Na tim pokusima su neki učenici pomagali i sudjelovali. Nakon zanimljivih pokusa smo malo razgledali muzej i uputili se u rudnik. U rudniku je bilo mračno i tamo smo mogli vidjeti lutke prerušene u rudare. Nakon razgledavanja rudnika uputili smo se u planetarij. U planetariju smo gledali prekrasno zvijezdano noćno nebo i naučili gdje se nalaze Velika Kola, Mala Kola,Veliki Medvjed, Mali Medvjed, ... Po putu do izlaza smo vidjeli rakete, vozila koja mogu voziti po Mjesecu i svašta drugo. Nakon razgledavanja  Tehničkog muzeja otišli smo do Arheološkog muzeja. Prvo smo se uputili na radionicu, na kojoj smo pisali svoja imena na hijeroglifima. Poslije smo razgledavali Egipatsku zbirku koja je stara oko150 godina. Tamo je sve pravo i od neprocijenive vrijednosti, pa smo trebali biti oprezni u razgledavanju Kanonskih vaza, Ušapata, Skarabej buba, mumija te svega i svačega.

Saznali smo da je jedna mumija stara oko 2.400  godina, a u jednoj sobi je čak bila odmotana mumija i Zagrebačka lanena traka. To je bilo to od Arheološkog muzeja.

Antea Krajina i Anđela  Ivančić, 5.d

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bili smo u muzeju

U posjetu Tehničkom i Arheološkom muzeju bili smo u petak, 7. studenoga 2014. Krenuli smo iz škole u 10 sati i 15 minuta čistim i urednim autobusom. Mogli smo odabrati s kim ćemo sjediti u autobusu. Tijekom puta smo razgovarali, gledali kroz prozor i bilo je veselo.

Prvo smo obišli Tehnički muzej. Tamo nas je dočekala voditeljica od koje smo čuli puno zanimljivih informacija. Posjetili smo rudnik koji je većini učenika bio zastrašujuć. U njemu je bilo puno naljepnica koje su upućivale na opasnost od požara, a ja nisam znala je li to inače u rudnicima ili i u ovome postoji opasnost od požara. Voditeljica nam je pokazala neke zvučne signale kojima se koriste rudari i to nije bilo ugodno jer su bili jako glasni. Sljedeći nam je na redu bio planetarij. On mi se posebno svidio jer je bio okrugao. Malo mi je bilo čudno zašto toliko moramo čekati da nam se oči priviknu na mrak. Vidjeli smo puno zvijezda i Mliječnu stazu. Taj mi se dio Tehničkoga muzeja najviše svidio.

Nakon završetka razgledavanja i kratkoga odmora krenuli smo prema Arheološkom muzeju. Tamo smo prvo ostavili stvari u košarama i upoznali našu voditeljicu Taru. Uz nju sam se osjećala kao da sam u vojsci i kao da nas želi zaplašiti kako bismo bili dobri. Razgledali smo Egiptološku zbirku. Tara nam je ispričala puno toga o mumijama, načinima mumificiranja, kanopskim vazama, izgledu egipatskih grobnica i još punoto toga. Razgledali smo zagrebačku mumiju i lanenu knjigu.

Nakon toga imali smo odličnu radionicu hijeroglifa. Pisali smo svoje ime hijeroglifima na papir.

Na kraju smo posjetili i Suvenirnicu gdje sam kupila kartu s hijeroglifima.

Povratak kući bio je zabavan kao i kad smo kretali.

Cijele mi se terenska nastava svidjela iako je bilo i zastrašujućih stvari (rudnik, mumija).

Vita Maria Marić, 5.a

« Ožujak 2024 »