Pravila knjižnice

PRAVILNIK O RADU ŠKOLSKE KNJIŽNICE

*

Školska knjižnica mjesto je u kojem se pohranjuje, čuva, stručno obrađuje i daje na korištenje knjižna i neknjižna građa. Školska knjižnica sastavni je dio odgojno-obrazovnog procesa.

*

U prostorijama knjižnice, u skladu s Godišnjim planom i programom rada škole, organizira se individualni rad s učenicima, rad sa skupinama učenika, nastava i izvannastavne aktivnosti (susreti, kvizovi, natjecanja, razgovori i sl.).

*

Pristup knjigama je slobodan.

*

Knjižničnu građu imaju pravo besplatno koristiti učenici, nastavnici te ostali zaposlenici Škole.

*

U prostorijama knjižnice mora vladati mir i red.

*

U prostorima knjižnice korisnici se mogu koristiti knjigama, časopisima, novinama i ostalom knjižničnom građom.

*

Izvan knjižnice ne posuđuju se enciklopedije, leksikoni, rječnici, atlasi, priručnici i sl.

*

Korisnik može odjednom posuditi tri knjige na tri tjedna.

*

Nitko ne može završiti školsku godinu sve dok u knjižnicu nije vratio posuđenu građu.

*

Korisnici su dužni čuvati knjižničnu građu od svakog oštećenja (podcrtavanja, trganja listova, rezanja, prljanja, lomljenja i sl.).

*

Za posuđenu knjižničnu građu odgovara uvijek onaj tko ju je posudio.

*

Oštećena ili izgubljena knjižnična građa mora se nadoknaditi. Naknadu određuje knjižničar u dogovoru s razrednim nastavnikom.

PRAVILA KORIŠTENJA RAČUNALA U KNJIŽNICI

1.
Računalo mogu besplatno koristiti samo učenici i djelatnici OŠ Bukovac

(u daljnjem tekstu: Korisnici).

2.
Za vrijeme rada na računalu korisnik je materijalno odgovoran za svaku strojnu i programsku grešku.

3.

Knjižničarka ima pravo ograničiti broj korisnika koji istovremeno koriste jedno računalo.

4.

Ako više korisnika istovremeno koristi jedno računalo, moraju surađivati i izmjenjivati se. Korisnicima koji se svađaju i neprimjereno ponašaju, bit će uskraćena daljnja mogućnost korištenja.

5.

Prednost kod uporabe računala ima traženje informacijskih i edukacijskih sadržaja. Posljednje slobodno računalo koristi se isključivo za učenje i istraživanje.

7.

Sve datoteke privremeno snimljene na tvrdom disku potrebno je izbrisati. Zabranjeno je instaliranje i deinstaliranje svih programa.

8.

Računala treba koristiti odgovorno. Korisnicima koji budu u primali ili slali neprikladne sadržaje bit će uskraćena daljnja mogućnost korištenja.

9.

Korisnici su dužni pridržavati se ovih Pravila i Pravilnika o radu školske knjižnice OŠ Bukovac.
U slučaju nepoštivanja uskratit će se usluge u knjižnici te obavijestiti razrednike, pedagoginju, ravnateljicu i roditelje.

PRAVILA KORIŠTENJA DRUŠTVENIH IGARA U KNJIŽNICI

1.

Igru možeš posuditi isključivo za igranje u knjižnici. Smiješ donijeti i vlastitu igru ako je primjerena.

2.

U knjižnici je dopušteno igranje društvenih igara, ali ne i igara na sreću.

3.

Igramo se bez varanja i bez svađe.

4.

Nakon igranja, igru ćeš vratiti u njenu kutiju i odložiti na mjesto. Ako si zaboravio gdje stoji, pitaj knjižničarku.

5.

U slučaju uništavanja ili gubitka dijelova igre, dužan si ih nadoknaditi.

6.

Svima koji se ne pridržavaju pravila bit će uskraćena daljnja mogućnost korištenja igara.

Bonton u školskoj knjižnici (ili Kako ne naljutiti knjižničare)

Ne pij!

Ne jedi!

Ne viči!

Ne trči!

Ne psuj!

Ne svađaj se!

Pazi na knjigu!

Ne izrezuj slike!

Ne trgaj listove!

Ne koristi mobitel!

Pazi na rok vraćanja!

Vrati knjigu čim je pročitaš!

Ne podcrtavaj dijelove knjige!

Ne posuđuj drugomu posuđenu knjigu!

U knjižnici se ponašamo pristojno, ali slobodno.

Pristojno je i najnormalnije pozdraviti knjižničarku pri ulasku u knjižnicu i zatvoriti vrata za sobom.

Već i vrapci na grani znaju da se u knjižnici ne unose sendviči, sokovi i slatkiši.

Tu se čita i istražuje pa poštujemo druge i ne razgovaramo glasno, ne bučimo.

Knjige i časopise s kojima smo se koristili u knjižnici uvijek vraćamo na istu policu i mjesto odakle su uzeti. Ako smo zaboravili gdje stoje, dat ćemo ih knjižničarki da ih ona vrati na njihovo mjesto.

Ako nešto trebamo, a sami ne znamo kako do toga, uvijek pitamo knjižničarku.

Posuđene knjige uvijek vraćamo u propisanom vremenskom roku (2 tjedna), pazeći da ih ne oštetimo ili izgubimo.

« Studeni 2020 »

> Knjižnica  > Pravila knjižnice