> Knjižnica
Vijesti iz knjižnice

Noć knjige

Autor: knjiznica bukovac, 26. 4. 2022.

Kao što je već najavljeno na mrežnoj stranici Škole, i ove godine smo sudjelovali u manifestaciji Noć knjige koja se obilježavala diljem Hrvatske od 22. do 25. travnja. Postali smo još jednom dio priče koja traje jedanaest godina u kojoj je osnovni cilj podsjetiti ljude da je čitanje važno. Zahvaljujemo učenicima i učenicama razredne i predmetne nastave koji su došli na radionice u školsku knjižnicu.

Kako smo se proveli, pročitajte u nastavku, a sve fotografije pogledajte ovdje.

Učenici predmetne nastave su u petak 22. travnja u 18 h u prostoru školske knjižnice imali priliku diskutirati o slobodi. Program je vodila učenica Laura koja je prisutnima objasnila važnost Noći knjige, ali i podsjetila nas na značenje riječi sloboda.

Budući da je sloboda ovogodišnja tema, čitali smo ulomke iz pripovijetke Veli Jože Vladimira Nazora te zajedno komentirali odnos društva prema pojedincu te stalnu čovjekovu potrebu da žudi za slobodom. To je bila prilika da se još jednom prokomentira i književno djelo koje je većina pročitala, a riječ je o romanu Richarda Bacha Galeb Jonathan Livingston jer nas je glavni (anti)junak naučio da je od životne važnosti boriti se za sebe i svoje snove, slobodu u razmišljanju te moć da se odupremo svemu onome što nas sputava. Bilo koji oblik sputavanja nije opcija.

Nakon diskusije, učenici su imali priliku uživati u radionici blackout poezije. Nastali su zanimljivi radovi – spoj poezije, umjetnosti i individualnosti.

Nekoliko dana kasnije, u ponedjeljak 25. travnja s početkom u 18.30 h na red su došli naši mlađi učenici - zainteresirani četvrtaši koji su se prijavili svojim učiteljicama (zahvaljujemo im na pomoći!) i knjižničarkama putem Teamsa za vrijeme praznika,  stigli su s nastave s Jordanovca odlično raspoloženi i nimalo umorni ;) Nakon uvodne rasprave što za nas sve znači sloboda, pročitali smo kratke tekstove o Nelsonu Mandeli, Mahatmi Ghandiju i Malali J. Usput smo i naučili što je to životopis (biografija) i debatirali o važnosti spomenutih osoba (i još nekih drugih boraca za bilo koju vrstu slobode) i zašto se nikad ne treba prestati truditi ispraviti nepravdu. Nakon rasprave krenuli smo s kreativnim dijelom večeri - izrađivali smo straničnike (bookmarkere) s različitim ilustracijama i citatima o čitanju i slobodi i također se okušali u blackout poeziji - nastale su zanimljive kombinacije riječi i stihova i grafički prikazi koje je stvorila mašta.

Evo i nekoliko povratnih informacija učenika i roditelja :

(Hvala vam, N. je došao doma oduševljen, bilo mu je super!)

(Jedno edukativno i lijepo iskustvo više!)   (...)

Što možemo više poželjeti nego da nam učenici i dalje ostanu ljubitelji čitanja i kreativnosti...već se veselimo budućim događanjima u knjižnici i suradnji s našim kolegama i učenicima!

Knjižničarke Ana i Mateja

« Ožujak 2024 »