Poludnevni boravak pri osnovnim školama
Program Poludnevnog boravka namijenjen je djeci osnovnoškolske dobi koja žive u vlastitim obiteljima, a iskazuju poteškoće u obrazovnom procesu, socijalizaciji ili odgojne poteškoće. Najčešće su lošijeg socioekonomskog statusa i manifestiraju određene oblike poremećaja u ponašanju koji nisu čvrsto fiksirani.

Glavni je cilj programa Poludnevnog boravka pomoć djeci u ostvarivanju uspjeha te snalaženju u školskom, vršnjačkom i obiteljskom okruženju. Program se ostvaruje kroz tehnike građenja grupe i metodologiju grupnog rada, različite oblike grupnih aktivnosti, idividualni rad, suradnjom s djelatnicima škole, Centrom za socijalnu skrb i drugim stručnim službama, te kroz savjetodavni rad s voditeljima.

Aktivnosti i sadržaji programa Poludnevnog boravka provode se već preko 20 godina u okviru 20 osnovnih škola na području grada Zagreba i Zagrebačke županije.

Korisnicima ovog programa osigurava se poludnevni boravak u školi. Stručnjaci provode neposredan sociopedagoški rad s djecom koja su uključena u redovni program osnovnoškolskog obrazovanja.

Neki od sadržaja programa su: razvoj socijalnih vještina, stjecanje povjerenja u sebe i druge, stvaranje pozitivne slike o sebi, razvoj radnih navika, ovladavanje tehnikama učenja, vještinama rješavanja sukoba i komunikacijskim vještinama, razvijanje kulturnih navika, sportski sadržaji, kreativne radionice i sl.

Nives Böhm, defektolog-socijalni pedagog

> Poludnevni boravak