> Predmeti  > Povijest
Što radimo...

Stare civilizacije

Autor: knjiznica bukovac, 15. 1. 2024. 10:17

Učenici petoga razreda izradili su projekt „Život u Sumeru“ čiji je cilj bio povezati sve što su do sada naučili o životu u Mezopotamiji. Zamislili su da su se vratili u doba prvih civilizacija, u stari grad Ur i da su trgovac ili poljodjelac koji živi na području južne Mezopotamije, te opisali svoj život, što radi njihova žena i djeca, gdje se mole i kako izgleda njihova kuća i grad.

prezentacija #1

prezentacija #2

O Vukovaru

Autor: knjiznica bukovac, 15. 1. 2024. 10:15

Nakon što su posjetili Vukovar, učenici 8.c i 8.d napravili su pojedinačne projekte „Vukovar – grad heroj“ prema zadanim smjernicama. U projektu su opisali mjesta posebnog pijeteta, ukratko povijest grada prije Domovinskog rata i naveli znamenite osobe.

Svoj projekt završili su antiratnom porukom koje možete pročitati tu.

Projekt 8. razreda

Autor: knjiznica bukovac, 15. 1. 2024. 10:11

Učenici 8.c i 8.d napravili su pojedinačne projekte o važnim osobama i događajima, modi, filmu, dostignuća u tehnici, razvoju gradova, nastanku Holiwooda, počecima borbe za ženska prava, nasmijali se uz dio filma Charlia Chaplina te otplesali charleston.

Najzanimljiviji dio im je bio o poznatim osobama jer su uvidjeli da ako slijediš svoje snove možeš ih poput Tesle i ostvariti.

Prezentacije možete pogledati ovdje i ovdje.

Petra Radić, prof.

Lude dvadesete Vijest ima dokument u privitku

Autor: knjiznica bukovac, 22. 11. 2023. 11:52

Tijekom XX. stoljeća bilo je ratova, ali i razdoblja određenog blagostanja. Društvo koje je proizašlo iz kaosa Prvog svjetskog rata bilo je željno zabave, opuštanja, ali i isprobavanja noviteta. U tome je periodu glavna misao vodilja bila uživanje. Dvadesete godine prošlog stoljeća poznate su kao „lude dvadesete“ čija su obilježja bezbrižnost, jazz i plesne zabave s tada popularnim plesom charleston.

Mijenjao se položaj žena u društvu u cilju njihove emancipacije čemu su pridonijele sufražetkinje. O tom burnom razdoblju povijesti pogledajte radove učenica 8.b razreda Ene Passero i Hane Burejić, te 7.c Jane Kazija i Tee Pahek. U nastavku je poveznica (kliknite), a u privitku pdf.

link: https://www.canva.com/design/DAFtzO4Cu-c/Y3ZBfZ73DNrHmnXcnkwOkw/view?utm_content=DAFtzO4Cu-c&utm_campaign=share_your_design&utm_medium=link&utm_source=shareyourdesignpanel

Karmela Tandarić, prof.

Učenici petog razreda izradili maketu Vukovara

Autor: Mateja Murković, 22. 11. 2023. 12:11

Učenici 5. c razreda - Karlo, Filip, Maks, Leni, Ula, Toma i Lovro, napravili su maketu Vukovara i na satu povijesti ispričali nam o događajima iz Domovinskog rata i herojskoj obrani grada.

Petra Radić, prof.

Djetinjstvo u srednjem vijeku Vijest ima dokument u privitku

Autor: knjiznica bukovac, 6. 11. 2023. 09:58

Srednji je vijek razdoblje europske povijesti koje je trajalo gotovo tisuću
godina. Počinje padom Zapadnoga Rimskoga Carstva (V. stoljeće) i traje sve do velikih geografskih otkrića (XV. stoljeće). Vrijeme je to mnogobrojnih seoba naroda, feudalnog društvenog uređenja, širenja kršćanstva, gradnji crkvi i katedrala te utvrda i dvoraca, ali i velike epidemije kuge.

Kako je bilo živjeti u tom razdoblju? Kakvo je bilo djetinjstvo? Učenici šestih razreda istraživali su život djece u srednjem vijeku i uspoređivali s današnjim vremenom.

Karmela Tandarić, prof.

U prilogu pročitajte nekoliko radova naših šestaša.

Terenska nastava u Krapini

Autor: knjiznica bukovac, 18. 10. 2023. 13:05

Učenici petoga razreda bili su sa svojim razrednicima, profesoricom povijesti Petrom Radić i pedagoginjom Jadrankom Bizjak Igrec na terenskoj nastavi u Krapini. Posjetili su Muzej krapinskih neandertalaca u kojem su istražili daleku prošlost ljudskog roda i našeg planeta Zemlje. Tijekom obilaska muzeja učenici su putovali različitim razdobljima Zemljine prošlosti te proširili znanje o životu i svakodnevici neandertalaca, a imali su i  zanimljivu radionicu - od glinamola su izrađivali prapovijesne životinje.

Modni vremeplov Vijest ima dokument u privitku

Autor: knjiznica bukovac, 5. 6. 2023. 16:50

Odjeća starih Rimljana

U okviru proučavanja svakodnevnog života starih Rimljana učenici petih razreda
uspoređivali su današnji način života s onim drevnih Rimljana. Jedna od tema bila je i
Rimska odjeća. Pogledajte, u nastavku, radove učenica 5. razreda.

Dvorac Versailles, stvoren da impresionira… Vijest ima dokument u privitku

Autor: knjiznica bukovac, 5. 5. 2023. 10:54

Pogledajte u prilogu radove učenika 6. razreda o Versaillesu. Kliknite na sljedeću poveznicu i pogledajte rad učenice Mare Ivanković:

https://canva.me/OvsOAPQBEzb   , učenika Bruna Štefančića  prezentacija

a u nastavku također pogledajte dokument u pdf-u (prezentacija učenice Mirne Vranjković).

Karmela Tandarić, prof.

Dijete treba ići u školu, a ne na posao Vijest ima dokument u privitku

Autor: knjiznica bukovac, 26. 3. 2024. 11:28

Dječji rad je kršenje prava svakog djeteta na djetinjstvo te kršenje svih vladinih temeljnih zadataka i dužnosti da zaštiti djecu. Na svjetskoj razini svako deseto dijete je žrtva iskorištavanja u svrhu rada.

Učenici sedmoga razreda na nastavi Povijesti učili su o društvenim procesima u XIX. st. To je razdoblje industrijalizacije i urbanizacije te raširene pojave dječjeg rada.

Učenici su uspoređivali svoj dan sa životom djeteta u XIX. st. te istražili primjere rada djece u svijetu danas.

Cilj tog istraživanja je da učenici nauče kritički razmišljati o svijetu u kojem žive i shvate važnost obrazovanja kao alata kojim se postiže  izdizanje iz siromaštva.

Na tu temu pročitajte radove učenica 7.c razreda Mare Ivanković i Martine Magdić.

« Srpanj 2022 »

> Predmeti  > Povijest