2024-02-06 08:23:43

Dan sigurnijeg interneta 2024: Zajedno za bolji Internet

Ovogodišnji Dan sigurnijeg interneta obilježava se 06. veljače 2024. godine pod sloganom „Zajedno za bolji Internet“. Kao dio ovogodišnjeg obilježavanja pozvani su svi uključujući djecu i mlade, roditelje i skrbnike, učitelje i odgojitelje, da se pridruže. Ovogodišnji Dan sigurnijeg interneta poseban naglasak stavlja na odgovorno igranje igara. Tako je posebna tema Dana sigurnijeg interneta u Hrvatskoj: „ Igrajte sigurno – zajedno za bolji internet! “.

Sve veći broj djece i mladih je izloženo nasilju preko Interneta. Posljedice nasilja putem Interneta katkad mogu biti i dalekosežnije od onih prouzročenih međuvršnjačkim nasiljem u stvarnim situacijama jer publika može biti puno šira, a zbog osjećaja anonimnosti počinitelji mogu biti okrutniji i nasilniji nego što bi se usudili biti u stvarnom svijetu. Učenici 5. i 6. razreda imali su radionice u suradnji s Centrom za mentalno zdravlje na temu   "Insta, tik-tok, snap...i ja u online svijetu”. U privitku se nalazi pojmovnik Centra za sigurniji internet. Više materijala možete pronaći na web stranici:

https://www.dansigurnijeginterneta.org/index.php/materijali-i-savjeti/

U nastavku pročitajte više...

 

Glavni organizator obilježavanja dana u Hrvatskoj je Hrvatski centar za sigurniji internet (SIC). Centar promiče sigurnije i bolje korištenje interneta i mobilnih tehnologija među djecom i mladima. U sklopu ovogodišnjeg obilježavanja Dana sigurnijeg interneta u Hrvatskoj pripremili su brojne online aktivnosti namijenjene cijelom regionalnom području te poseban događaj uživo.

Sve veći broj djece i mladih je izloženo nasilju preko Interneta. No, zabrinjava činjenica da i dalje ono nije dovoljno prepoznato kao problem u društvu. Jedan od razloga zbog kojih ovaj trend nije prepoznat kao zabrinjavajući leži u činjenici da se on događa u virtualnom svijetu te da „nije prisutan u stvarnom djetetovom okruženju“. Nažalost, ovaj problem je itekako prisutan u djetetovom životu i utječe na sva područja njegova funkcioniranja posebice obzirom na važnost virtualnog okruženja i virtualne komunikacije u svakodnevnim aktivnostima djece i mladih. Dijete ili mlada osoba i dalje mogu biti izloženi različitim oblicima nasilja, i dalje u tome mogu sudjelovati i druga djeca koja možda neće preuzeti ulogu zlostavljača, ali neće ni spriječiti nasilje, ali posebno zabrinjava činjenica da dijete od ovog nasilja NE MOŽE POBJEĆI i ono nikad ne prestaje. Dijete svakodnevno „nosi svog zlostavljača u džepu“ zbog čega vršnjačko nasilje putem Interneta donosi dodatne dimenzije rizika i opasnosti.


Osnovna škola "Bukovac" Zagreb