Pozitivna psihologija u Ljubljani

Autor: knjiznica bukovac, 27. 2. 2023.

Međunarodna konferencija 2nd International Positive Education Marathon održala se u Ljubljani 14. i 15. veljače 2023. u organizaciji STEP Instituta. Na konferenciji su sudjelovale i učiteljice iz naše škole.

Međunarodna konferencija 2nd International Positive Education Marathon održala se u Ljubljani 14. i 15. veljače 2023. Organizator konferencije bio je slovenski STEP Institut koji je konferenciju organizirao u okviru svoga projekta MindsetGo! 2.0., a cilj projekta je da pozitivna psihologija („growth mindset“) postane dio školske kulture što je iznimno važno za mentalno zdravlje učenika i učitelja u doba postpandemije. Na konferenciji su sudjelovale i učiteljice iz naše škole: jasmina Klanac, Iva Magdić i Nataša Gaščić Đurkan.

Osnovna škola Bukovac, zahvaljujući tome što je profesorica Jasmina Klanac napisala odličnu prijavu, dobila je akreditaciju za sudjelovanje u Erasmus+ aktivnostima do 2027. godine. Iako već tri godine škola radi na pet lokacija, odlučili smo se uključiti u Erasmus+ aktivnosti. Projekt naše škole ima nekoliko ciljeva kao što su:

• što pozitivnije okruženje u razredu kako bi se naši učenici osjećali sigurnije
  • poboljšanje  kvalitete komunikacije između učitelja i učenika kako bi učenici što bolje razvili svoje vještine
  • osnaživanje učitelja kako bi analizirali svoje postupke i metoda te poboljšali svoju komunikaciju s učenicima
  • osnaživanje pozitivne komunikacije u školi s obzirom na to da već tri godine smo razdvojeni te živimo u postpandemijskoj i poslijepotresnoj atmosferi.

Na samoj konferenciji čuli smo  mnogo toga što možemo iskorititi u ostvarivanju naših ciljeva.

Prvi dan konferencije, 14. veljače, bio je ispunjen predavanjima i prezentacijama u kojima smo čuli kako se pozitivna psihologija i „growth mindset“ može primijeniti u svakodnevnom radu s učenicima. Nakon uvodnog predavanja što je uopće „growth mindset“ čuli smo iskustva slovenskih, rumunjskih, francuskih i finskih učitelja o tome kao ideje pozitivne psihologije primijeniti u radu s učenicima i kako  to može postati dijelom školske kulture.

Drugi dan konferencije, 15. veljače, bio je ispunjen radionicama. U prvom dijelu radionicama bili smo podijeljeni u skupine te smo izmjenjivali iskustva o tome s kojim se problemima susrećemo u radu s učenicima i kako nam u tome mogu pomoći Erasmus+ aktivnosti. U drugom dijelu radionica trebali smo osmisliti projektne aktivnosti unutra odabrane teme kao što su aktivno građanstvo, održivi razvoj, razvoj digitalnih vještina…

Posljednji dio konferencije bio je posvećen prezentaciji dobrih primjera iz rada s učenicima u okviru pozitivne psihologije. Čuli smo i vidjeli mnogo toga o rada s učenicima s poteškoćama za koje je pozitivna psihologija i pozitivo okruženje u školi itekako važno. Vidjeli smo da se nastava Tjelesne i zdravstvene kulture u Sloveniji ne provodi samo u školi, nego i u prirodi i da učenici mogu odabrati mnoge aktivnosti vezane uz pojedine sportove. Bavili smo se i temom koliko je važan uspjeh u školi slovenskim srednjoškolcima te smo čuli o metodi „šest šešira“ koja se može primjenjivati u nastavi književnosti.

Na konferenciji smo čuli mnogo toga novoga, čuli smo mnoge nove ideje i upoznali učitelje iz cijele Europe s kojima ćemo, nadamo se, ostvariti i kontakte u našim Erasmus+ aktivnostima. Ono što je možda najvažnije je to što su čuli o mnogim aktivnostima koje ne traže velika sredstva, a koja mogu uistinu pridonijeti poboljšanju mentalnoga zdravlja naših učenika i učitelja u ovom složenim vremenima u kojima živimo.

Nataša Gaščić Đurkan, prof.