Terenska nastava šestih razreda – „Putovima glagoljaša“

Autor: knjiznica bukovac, 30. 10. 2013.

Učenici šestih razreda naše škole bili su u petak, 25. listopada 2013. godine na terenskoj nastavi u Istri. Terenska nastava obuhvaćala je razgled gradova Roča i Huma, Aleje glagoljaša i posjet marijanskome svetištu na Trsatu u Rijeci.
...

Sve je počelo ranim jutrom kada su se iza Škole okupili učenici, a i njhovi profesori. U sedam i petanest krenuli smo put Istre praćeni prekrasnim jutrom koje je najavljivalo da ćemo imati puno sreće s vremenom. Putujući auto cestom Zagreb – Rijeka, već smo u autobusu čuli podatke o toj autocesti i o tunelu Učka kroz koji smo prošli. Čuli smo i puno toga o gradovima koje ćemo posjetiti, a i o spomenicima na glagoljici.

Vesela atmosfera iz autobusa nastavila se i na odmorištu Ravna Gora, a zatim smo ubrzo ugledali more i nastavili put prema prvome odredištu, a to je bio grad Roč. Neki su se iznenadili kako tako malo mjesto može biti grad, ali su čuli zašto je Roč grad, a ne selo. Nažalost, nismo mogli vidjeti Ročki abecedarij jer nije bilo nikoga tko bi nam otvorio crkvu, ali smo zato razgledali crkvu Svetoga Roka i upoznali arhitekturu naših srednjovjekovnih crkvica. Čuli smo i da se u Roču svake godine održava natjecanje hramonikaša, a zatim smo nakon kraćega razgledavanja krenuli prema Aleji glagoljaša.

Aleja glagoljaša je cesta između gradova Roča i Huma na kojoj je postavljeno jedanaest spomenika u čast naših glagoljaša. O Aleji su nam ispričali učenici koji su pronašli nazive svih jedanaest spomenika i objasnili što oni predstavljaju.

Sljedeće odredište bio nam je grad Hum – najmanji grad na svijetu. Prekrasan gradić otvorio nam je svoja vrata i ušetali smo na trenutak u povijest jer u ovome gradu kao da je vrijeme stalo. Oduševili su nas mir i tišina te prekrsana crkva, a naši su učenici u Humu kupili istarske i glagoljaške suvenire.

Kako bismo se svi odmorili, a i najeli, krenuli smo na ručak. Ručali smo na seoskome gospodarstvu u blizini Roča, a naši su učenici uživali u parku i družeći se s domaćim životinjama na imanju.

Nakon odmora krenuli smo prema Trsatu, najstarijem marijanskome svetištu u Hrvata. Jedno od najljepših svetišta dočekalo nas je u Suncu. Nakon kratkog čekanja fra Ivica odveo je učenike u Zavjetnu dovranu gdje su razgledali zavjete i pogledali film o tome svetištu. Nakon kupovine suvenira krenuli smo prema tvrđavi na Trsatu i uživali u prekrasnome pogledu na Rijeku.

Ubrzo smo morali krenuti kući i naši su nas vozači sretno vratili kućama. Nadamo se da su naši učenici naučili u kojim se to krajevima razvijala naša kultura na koju možemo biti ponosni te da će ih put još nekad nanijeti na puteve naših glagoljaša!

Pogledajte kako im je bilo: