> Knjižnica

Dobro došli na stranicu knjižnice OŠ Bukovac! Katalog knjižnice

Za vrijeme online nastave nastala je i virtualna knjižnica  - mrežna stranica koju su uredile knjižničarke, a sadrži mnoštvo korisnih sadržaja. Kliknite i pronađite nešto vama zanimljivo za čitanje!

Na policama možete pronaći nove zanimljive slikovnice i romane koje možete posuditi uz lektirni naslov.

Ovdje možete pratiti novosti i događanja u našoj knjižnici, a svoje prijedloge i pohvale šaljite nam na knjiznica.bukovac@gmail.com  smiley

Popis potrebnih naslova za knjiznicu.docx

Vijesti iz knjižnice

ČMUOS - početak projekta po razredima

Autor: knjiznica bukovac, 25. 1. 2013.

Dragi učenici i roditelji,

ispričavam se, kao prvo, što ste dugo čekali početak našeg projekta! Zbog nepredviđenih problema oko dostave knjiga početak provedbe pomaknut je na ovaj tjedan. Ipak, važno je da su svi materijali za projekt tu pred vama i što s radošću možemo početi naš zajednički projekt.

Ovaj dopis priložen je i uz knjigu dojmova da vas podsjeti i razjasni neke stvari vezane uz projekt.

Znači, svakog petka jedan će učenik prema dogovorenom redoslijedu dobiti knjižnični ruksak s osam ili devet knjiga (ovisno o razini projekta). Taj dan mogu roditelji ili netko drugi doći po učenika u školu da mu pomognu nositi knjižnični ruksak doma. Taj ruksak učenik drži u svojoj obitelji pet dana i vraća ga u srijedu! Tijekom tih pet dana obitelj tog učenika odvaja svaki dan oko pola sata za zajedničko čitanje ulomaka knjiga iz ruksaka. Znači, ne morate knjige čitati od korice do korice, nego samo odvojiti nekoliko minuta za knjigu, prelistati je, malo pročitati, razgovarati o pročitanom i zabaviti se uz knjigu. Zatim upišite dojmove! Dojmove mogu pisati i roditelji i učenik, ali je najvažnije da učenik opiše kako se i što čitalo u njegovoj obitelji tih pet dana. Opise boravka knjiga u obitelji učenik može popratiti vlastitom pričom, pjesmom, fotografijom, crtežom,… Primjer dojma imate u knjizi dojmova. Jedan učenik može iskoristiti i nekoliko stranica za svoje dojmove. Ipak, molim, da pazite kako Vaša djeca pišu dojmove (neka pišu kemijskom olovkom) tako da ne bude šaranja ni korektora jer knjiga dojmova služi za evaluaciju/vrednovanje projekta i dokaz je za završno izvješće za namjenski dobivena i utrošena sredstva.

Kako bismo zadovoljili potrebe svih članova obitelji, u naprtnjači su knjige za djecu s oznakama D ili M te knjige za odrasle s brojčanim oznakama (njih možete vidjeti na naljepnicama na stražnjoj strani omota knjiga). Među knjigama s brojčanim oznakama nalaze se knjige koje mogu čitati i djeca (npr. dječje enciklopedije, dječje znanstvene knjige i sl.). Apeliram na vas da gledate zajedno sa svojim djetetom sadržaj ruksaka i obratite pozornost na oznake na omotima.

S knjigama vrlo oprezno i pažljivo rukujete jer moraju proći kroz ruke još 20-tak obitelji ovog razreda, a zatim idu u knjižnicu na police za daljnje korištenje (kako bi ih mogla i druga djeca posuditi i čitati). Znači, knjige se nakon završetka projekta šalju u školsku knjižnicu na daljnje korištenje.

Ako vam se neka knjiga jako svidi, možete navedene knjige posuditi već sada u gradskoj knjižnici, a u školskoj nakon završetka projekta. One su kupljene za ovaj projekt, ali i iz razloga da poslije projekta ostanu u knjižnici i budu dostupne svima.

Nakon što vrati ruksak u školu, učenik će u srijedu prvi sat 10-15 minutaprezentirati kako je sa svojom obitelji čitao navedene knjige.

Ako je dijete taj petak kad je trebalo dobiti ruksak slučajno bolesno ili izostalo iz škole, knjige će dobiti učenik iza njega, a on će ruksak dobiti kad se vrati u školu. Ako je slučajno roditelj odsutan (na službenom putu) ili ima jako velike službene obaveze te ne može s djetetom čitati taj tjedan kad je trebao čitati, može zamoliti drugog roditelja i učitelja da zamijeni tjedan s drugom obitelji. Ali, samo uz pristanak učitelja i knjižničara! Molim vas da ne odustajete od projekta jer poboljšava kvalitetu učenja i čitanja kod djece, kvalitetu usluga školske knjižnice i poboljšava kvalitetu rada škole!

Samo za roditelje: Izjavom o suglasnosti pristali ste da imamo pravo koristiti fotografije, crteže i dojmove vaše obitelji za daljnje potrebe projekta.

Unaprijed svima puno hvala,

Vaši knjižničari